Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu SPOR, KENTİN VİTRİNİYSE
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 18.09.2012 - 19:50

SPOR, KENTİN VİTRİNİYSE

Spor ve özellikle de futbol yada basketbol, yani bireysel sporun dışındaki sportif takımlar bir kentin aynasıdır.


Yani, kentin dünyaya açılan penceresidir.


Bu nedenle de yazımıza öncelikle “Spor nedir?” diye başlamak lazım.


Spor, insanların ferdi veya toplu olarak fiziki, ruhi ve düşünme yeteneğini kendine ve rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin tümüne verilen genel bir isimdir.


Futbol, basketbol, hentbol, binicilik, kayak, avcılık, denizcilik, atletizm, güreş, bisiklet, binicilik gibi branşlar sporun çeşitli kollarıdır ama bu branşların içerisinde de en çok ilgi gören spor dalı da maalesef futboldur.


Sporu amatör ve profesyonel olarak yapanlar vardır ve sporun turizme olan katkısı da küçümsenmeyecek kadar yüksektir.


İnsanları bir araya toplayan spor dallarının başında futbolun geldiğini ifade ettikten sonra sporun bir kente sağladığı getiriler üzerinde de durmak gerekir diye düşünüyorum.


Futbol gerçekten de getirisi yüksek bir spor dalı olması nedeniyle, bir kentin bir veya birkaç futbol takımı bulunmaktadır.


Mesela İngilizlerin Mancester United ve Chelsa, Almanya’nın Bayern Münih, Borisia Dortmund, İtalyanların İnter, İspanya’nın Real Madrid ve Türkiye’nin Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzon takımları gibi.


Konya da bu kentlerden birisidir.


Mevlana Hazretleri ile dünya çapında tanınan Konya’nın maalesef dışa açılan penceresi diyebileceğimiz futbol takımı için aynı şeyi söyleyemiyoruz.


Eğer, spor bir kentin vitrini ve futbol da bu vitrin içerisinde en çok ilgi gören spor dalı ise, biz bu vitrinden mahrumuz.


Konya da marka kent olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürürken, marka olmanın yollarından birisi ve bana göre en önemlileri arasında yer alan futbol takımımız için aynı şeyden şimdilik bahsetmek mümkün gözükmüyor.


Konya’nın bazen süper ligde, bazen 1.ligde gidip gelen bir futbol takımı mevcut.


Sürekli süper ligde kalabilme başarısını bir türlü gösteremedi.


Çünkü, takıma sahip çıkan yok.


10 yıldır Konya Şeker’in katkıları ile varolma mücadelesini sürdüren Konyaspor,  Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk’un bana göre büyük özverileri sonucu Torku Şekerspor’u bilakuruş almadan devretmesiyle şimdilerde Torku Konyaspor adını alarak yoluna devam ediyor.


Burada, bugüne kadar sayın Konuk’un Torku Konyaspor’a yaptığı katkıları, ekonomik desteği unutmamak gerekir.


Yöneticilerin her başı sıkıştığında başvurdukları tek adres Konya Şeker ve bu kurumun lideri Sayın Recep Konuk olmuştur.


Burada, amaç spor ve bu spordan kent adına, ülke adına bir getiri elde etmekse, bunu hep birlikte yapmamız gerekir diye düşünüyorum.


Sayın Konuk’un geçenlerde Torku Konyaspor ve Anadolu Selçukluspor yöneticilerinin ziyareti nedeniyle gazetelerde çıkan haberleri var.


Ne diyor  Sayın Konuk?


“Futbol getirisi yüksek olan bir spor dalı olmasına rağmen, biz şehir olarak bu getiriden yeterince yararlanamadık. Biz, kurum olarak Torku markasının bilinirliliğinin artmasını sağlayan faktörlerin başında sporun geldiğini biliyoruz. Ama, kent olarak, kentli olarak hala sporun getirisini pek kavrayamadık…” diyor.


Haksız da değil hani.


Konya Şeker, futbol takımı  olan Torku Konya Şekerspor’a harcadığı paranın binlerce kat üstünü tanıtım ve bilinirlilik olarak almıştır.


Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.


Ama, amaç bir kentin bilinirliliğini yükseltmek, bir kentin marka olma olasılığını artırmak ve kentte yaşayan herkesin bu sektörün getirisinden yararlanmak ise, takıma tek vücut olarak sahip çıkılması gerçeğini de bilmek gerekir.


Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk, Konya Şeker olarak bu görevi fazlasıyla yerine getiriyor ama, ya bu kentten nemalananlar?


Ya bu kentin nimetlerinden yararlanıp da elini taşın altına sokmayanlar?


İşte sözüm onlaradır…

 

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı