Gerçek Kulis - Yavuz Çolak GENEL KURUL NOTLARIMDAN
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Yavuz Çolak 07.09.2012 - 11:27

GENEL KURUL NOTLARIMDAN


Konya çiftçisi geçen hafta, siyasi parti kongrelerinden daha heyecanlı bir kongre yaptı diyebilirim. 2012 Mali Genel Kurulunu, 25 Ağustosta yapan Pankobirlik üyesi çiftçimizin coşkusu görülmeye değerdi doğrusu. Şeker Fabrikasında gerçekleşen kongreden, müjdeli haberlerle ayrılan herkesin yüzü gülüyordu…


Her zaman olduğu gibi bu kongreye de yine Büyük Başkan Recep Konuk damgasını vurdu resmen. Artık ayağına takılacak bir engel bırakmayacak şekilde, dışarıdan zihinleri bulandırmaya çalışanların iddialarını çürütüp her konuya açık yüreklilikle cevaplarını verdikten sonra; gelecekle ilgili plan ve projelerini bir bir sıralayıp, çiftçimizin gönlünde bir kere daha taht kurduğuna şahit olduk. Yağlık Ayçiçeği alımıyla ilgili müjdeyi verdiğinde, kongre salonu yıkıldı sandım inanın. 1400 liradan, hem de avans fiyatıyla ayçiçeğini alacaklarını söyleyince, tüm üreticiler ayakta çılgınca alkışladılar başkanı. Bir yandan bu güzellikleri kamerama kaydederken; bir yandan da gönlümden geçenleri, bu satırlarda sizlerle paylaşmak üzere zihnimde tasarlamaya çalışıyordum.


Üretici; Recep Başkan’a bu kadar gönülden bağlanmakta, kayıtsız şartsız destek vermekte çok haklı. Çünkü ne zaman başları dara düşse, başkanı hep yanında bulacaklarını biliyorlar. Eğer Panagro’da yangın felaketi yaşanmasaydı, üretici çifte bayram yapacaktı. Genel kurulda et fiyatlarını da ilan ederek üreticiye bir müjde daha vermeye hazırlanırken, bu felakete maruz kaldıklarını söylemişti. Kuraklık sebebiyle saman ve yem fiyatlarının artışına bağlı olarak yetiştiricinin malı kurda, kuşa yem olsun istemiyordu. Üreticinin umudu kapkara dumanlar arasında göğe ağarken; yüreklere su serpen açıklama, yine çiftçinin kara gün dostu Recep Konuk’tan geliyordu: “Daha iyisini yapacağız…”


Mehmet Akif: “Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası; dostunun yüz karası, düşmanının maskarası.” demiş…  


Kendi kendime dedim ki; bu adam, yaptıklarıyla herkesi dostunun yüz karası, düşmanının maskarası olmaktan kurtaran bir adam. Kendisini ‘Çiftçinin Hadimi’ olmaya adayan, üreticiye hizmeti şiar edinen bir gönül eri… Hafta sonu Çumra’daydım, görüştüğüm herkesin ona dualar ettiğini, derin saygı beslediğini gözlerimle gördüm. O’nun hepimizin gönül köşkündeki yeri çok farklı gerçekten, Allah hizmetini daim, yolunu açık eylesin.


O güzel günün sonunda başkana ‘hayırlı olsun’ dileklerimi iletmek için misafirhanede ziyaretine gidenler arasında ben de vardım. Salon, başkanı tebrik edenlerle dolup taşarken; başkan da herkese teşekkür ediyor, bir yandan da yeni heyecanlar yaratacak projelerden söz edip her bölgenin insanına sevineceği bir haber veriyordu. Not aldığım konulardan birini paylaşmak istiyorum burada.


Başkan; Mavi Tünel projesinin öneminden söz ederken; ömrünü ‘Su’ diye diye geçirmiş, bu uğurda saçlarını ağartmış Cihanbeyli bölgesini temsil eden bir abimizi tanıştırmıştı. Çin gezisinde, Uygurların yaşadığı bölgede gördüğü sulama sistemlerinden söz ederek; yer altı tünelleriyle çölün altından nasıl su getirdiklerini anlattı ve bizim bölgemize de yeni su kaynakları aktarma çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Karasu’dan, Kızılırmak’tan Cihanbeyli yöremize su getirmek için ilgili bakanlıkların çalışma içerisinde olduklarının müjdesini verirken; bu projenin gerçekleşmesiyle ilimizin tarımda, hayvancılıkta çok büyük atılımlar yapacağını ve gıdanın başkenti olacağını söylüyordu.


Çin’de Doğu Türkistan; yani ata topraklarında gördüklerini anlatırken, depreşen tarih merakım yüzünden başkana sorular sormaya başladım. İlgiyle dinlediğimiz sohbet ortamında şunları anlattı: “ Milattan önce, yani bundan 2500 sene önce bugünkü Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin ataları Uygurlar; Tanrı Dağları’nın yamacından kuyular açıp, 110 metre derinlikten su çıkarıp, Taklamakan Çölü’nün altından tünellerle aşıp 60 kilometre ötedeki Turfan Havzasına su götürmüşler ve hâlâ bu suyolunu kullanarak bugün sulu tarım yapmaya devam ediyorlar. Karez adı verilen bu tünelleri gördüm, inanılmaz gerçekten. Biz bugün bu teknolojik gelişmelerle, mesafe tanımaksızın her yerden su kaynağını bölgelerimize taşıyabiliriz. Milattan 500 sene önce o insanlar bunu başardıklarına göre, bizim oturup düşünmemiz gerek ve zaman geçirmeden harekete geçmemiz gerekiyor…”


Başkan daha çok şeyler anlattı ama benim yerim daraldı. Düşündüm ki; başkanın dizinin dibinde olanlar çok şanslı…

            

YORUMLAR

Sukuti

Yavuz Gardaş yazı güzel olmuş. İştahım açıldı Selamlar lisedeki sıra arkadaşım.

ALİ ÖZGİLİK

YAVUZ BEY YAZINIZI BEĞENİYLE OKUYORUM. YAZININ SON SATIRINDA BAŞKANIN DİZİNİN DİBİNDEKİLER ÇOK ŞANSLI DEDİNİZ. BENCE SİZİN YAZILARINIZI OKUYABİLMEKDE GÜZEL. DEVAMINI BEKLİYORUZ

metmet yıldırım

Yazarımız çok güzel anlatmış. Kalemine sağlık

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı