Gerçek Kulis - Necati Batı NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 14.08.2012 - 12:10

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

Onbir ayın sultanı Ramazan'ı Şerif'in sonuna geldik. Tüm müslümanlar bu mubarek ayda ibadetleri ile ruhlarını, gönüllerini temizlerken, ramazanın vazgeçilmez geleneği iftar davetleri sayesinde de birlikteliklerini, dostluklarını artırdılar. Yardımlaşmanın her mazankinden daha fazla olduğu bu ay sayesinde ihtiyaç sahipleri bir nebze de olsa nefes almış oldular...


Ve nihayetinde Bayram geldi çattı. Ramazan gibi onunda eski tadı kalmasa da tevellütü biraz eski olanlar için tatlı telaş şimdiden başladı.


Evet gerçekten ne ramazan'ın ne de Bayramın eski tadı kalmadı. Ne yaşlılar yanlarında mendil taşıyorlar, ne de çocuklar öyle iki şekere, delikli kuruş muadili metale gereğince seviniyorlar.


Apartman kültürünün ziyadesiyle yerleştiği, tarlalarda, sokak aralarından büyüyen çocukların gidip bilgisayar çocuklarının geldiği günümüzde aynı yozlaşma ramazan ve Bayramlarda da kendini göstermekte.


Ramazan hazırlıklarına ' Erişte ' ve ' Hoşaf '  telaşı ile başlayan ev ahalisi, Bayram'a da dipli bucaklı temizlik ile stard verirdi. Titizliklerinin gereği olan zaten bal dök yala kıvamında olan ev bu kez tepeden tırnağa temizlenmeye başlanır. Evin genç kızının ' Ya anne, daha iki gün önce süpürdük ya 'sızlanmalarının fayda etmediği temizlik onları yormayı bir tarafa bırakın, bayram kutlamalarının ilki olarak yapılır.


Ardından bayramda yenilecek, ikram edilecek yiyeceklere gelir sıra. Sarmalar serçe parmağı kıvamını geçmeyecek, açılan yufka da karşı taraf görülecektir. Su böreği ve baklava sipariş edilerek riskedilemez. ' Çarşı Baklavası çabuk şekerlenir ' diyen Anne yemekleri hazırladığında tüm Müslümanlar bayrama hazırdır.


Tepeden tırnağa evi elden geçiren, bir orduya yetecek yemeği hazırlayan ve bu arada da ev ahalisinin tüm kaprislerine göğüs geren o değilmiş gibi sabah namazına ev halkını uyandırmak da Annenin görevidir.


Ramazan boyu annesinin yanında teravih namazına giden minik kızın ' Bir ay boyu birlikte gitmiştik, şimdi neden sadece erkekler gidiyor ' bakışları arasında üç gündür özenle saklanan bayramlıkları ile camiye gidilir.


Hızlı hızlı yürünürken mahallede ki tüm eş dost ve ahbaplar ile cami yolunda karşılaşılır, baş ile selam verilerek hızla camiye girilir.


Hoca efendi Ramazan'ın faziletlerini ve Bayram'ı anlatır  Ve adettir ' Yılda iki kez kılınıyor, unutabilirsiniz ' diyerek bayram namazını tarif eder. Çocuklar yanlış yapıp rezil olmamak için pür dikkat dinleselerde, sureleri okuduktan sonra göz ucuyla hep babalarını takip ederler. ' Tekbirmiydi, rükumuydu ' bu ikilem Bayram namazının vazgeçilmezidir hep...


Hep bir ağızdan söylenen ' Salavat-ı Şerif ' in ardından topluca bayramlaşma tüm müslümanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlarken, ne küs kalır ne dargın...


Camii de yaşanan bayramlaşmanın ardından sırada evde ki merasim vardır. Anne ve babanın etrafını gururları, sevdaları çocukları sarmıştır. Gurbette çocuğu bulunan anne bir gözü yaşlı uzatır hep elini. Bir kulağı telefondadır. Biraz kıskançlıkla gelen ' Anneee oğlun arıyor, babaa kızın telefonda ' sözü eski bayramlarda akıllarda kalan klasik cümlelerdendir.


Aile orta yaşı biraz geçtiyse ilk gün büyüklerini hızlandırılmış tur ile dolaşır her ziyaretini ' Bir gelen olur da ayıp olur ' sözleri ile sonlandırır. Sonra ki günler artık onlar için bayramın çok daha fazla haz veren bölümüdür. ' Hanım..... gelmedi. İkinci güne koymazlardı ama ' sözü saat başı bir kişi için tekrarlanır.


Bu hikayenin o kadar çok çeşidi var ki...


Velhasıl eski Ramazanlar'da, Bayramlar'da bir başka candan, bir başka güzeldi.


O binalar yükselip, insanlar onun içine hapsolana kadar.


Bayramı Bayram tadında yaşamanız ve artık “ nerede o eski bayramlarr ' dememeniz dileğiyle.


Bayramınız kutlu olsun.


Selametle...

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı