Gerçek Kulis - Necati Batı RUHUMUZ TEMİZLENDİ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 07.08.2012 - 09:30

RUHUMUZ TEMİZLENDİ

Yüce dinimiz islamın beş şartından birisidir Oruç. Hicri ayların dokuzuncusu olan Ramazan ayında  müslümanların fecrin başlamasından güneş batıncaya kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmalarıdır.


Yüce Yaradan Kur'an-ı Kerim'de “ Ey iman edenler. Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki siz takva sahibi olursunuz “ buyurmuşlardır.


Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı ' Ramazan ' ayının ismi arapça kökenlidir. Ve yaz sonunda güz mevsiminin öncesinde yağan, yeryüzünü tozdan dumandan temizleyen yağmur manasında olan ' Ramda ' kelimesinden gelir. Ramazan ayında yağan yağmur yeryüzünü temizlerken, bu ayda müslümanlar tarafından tutulan oruçta müminlerin ruhlarını temizler.


Oruç tutan müslüman yaptığı bu ibadeti sayesinde iradesini ve mide şehvetini durdurma gücünü kuvvetlendirir. Her türlü sapkınlıktan uzaklaştıran bu ibadet sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklara ve haramlara müptelalığı olanlar için de bulunmaz bir fırsattır. Manevi gücü ve direnci had safhada olan müslümanlar bu vesile ile orucun manevi yardımı ile de kötü alışkanlıklarından kurtulabilirler.


Yüzde doksandokuzu müslümanlardan oluşan ülkemizde Ramazan ayında asayiş olaylarının da azaldığı, insanlarımızın kanunen suç olan şeylerden de uzaklaştığı istatistiki bir gerçektir. Bunda en önemli etkenlerden birisi Paygamber Efendimizin “ Oruç perdedir. Biriniz oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ' ben oruçluyum ' desin ve ona bulaşmasın “ Hadis'i Şerif'idir. Müslümanlar oruçlu iken, şekerinin düşmesi, açlık gibi fiziksel sebeplerden dolayı daha çabuk sinirlenebilir, daha çabuk parlayabilir olsalar bile sabır ayı olanRamazanda üzerlerinde ki manevi güç onları her türlü kavgadan, tartışmadan da uzak tutar.


Ramazan ve oruç ayrıca eş, dost, akraba ve konu komşuyu da birbirine yakınlaştırır. Özellikle apartman kültürünün her geçen gün daha fazla yerleştiği, bu tür ilişkilerin hızla zayıfladığı günümüzde bu da çok önemli bir toplumsal faydadır. “ O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir “ Hadis-i Şerif'inin de etsikiyle müslümanlar eş, dost, akrabalar iftar davetleri vesilesiyle de olsa daha sık biraraya gelirler. Bu da gittikçe azalan birlikteliğimize tekrar kavuşabilmemiz adına önemli bir etkendir.


Son birkaç yıl Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve oruç süresinin uzun ve sıcak günlere denk gelmesi bu ibadeti zor kılsada, kendi zamanında tutulması da makbul kabul edilmiştir. Peygamber Efendimiz Hadislerinde “ Ramazan'da bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazan'da ki bir günkü sevaba kavuşamaz “ buyurarak orucun zorunlu haller dışında bu ayda tutulmasının faziletlerini gözler önüne sermişlerdir.


Yüce Rabbimizin şevkat ve merhametinin bir göstergesi olarak gönderilen bütün hak dinler, her zaman kolay uygulanabilir hükümlere sahip ve emredilen ibadetler de yaratılışına en uygun yaşama katkı verici olmuşlardır.


İslam'ınemrettiği ibadetlerin her birinde insanlara, topluma ve doğaya faydaları olduğu bilimsel gerçeklerdir. Dünya'da bir çok bilim adamınınİslam dini ve emrettiği ibadetler ile ilgili olarak yaptığı araştıramalar neticesindeİslam dinini seçtiği ve Müslüman olduğu bilinmektedir. Oruç'un da manevi huzurun dışında insan vücuduna fiziksel faydaları vardır. Aç vücudumuzun öncelikle gereksiz toksin ve yağları yakmasının yanı sıra, insan vücudunun labaratuarı karaciğer de aç geçirilen 15-17 saatlik dinlenme zarfında kendini tamir ederek yenilenme şansına sahip olmaktadır. Ruhumuzun yanı sıra bedenimizi de dinlendirdiğimiz oruç kan yağlarının düşürülmesi dolayısıyla kolestorel tedavisinin yanı sıra sindirim sisteminin dinlenmesi için de bulunmaz bir fırsattır.


Dolayısıyla dinimizin beş şartından birini yerine getirdiğimiz bu günlerde, hem kendimimiz için, hem birlikte yaşadığımız toplum için, hem de yaradılış gayemiz için önemli bir ibadeti yerine getiriyoruz. Sabrını yine emanetin sahibinin verdiği bu günlerde ki hoş görü ve saygınlığın yanı sıra birlikteliğimizi diğer gün ve aylara da taşımayı diliyorum.


Selametle...

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı