Gerçek Kulis - Necati Batı PKK'NIN İKİNCİ CEPHESİ AÇILIYOR
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 24.07.2012 - 09:50

PKK'NIN İKİNCİ CEPHESİ AÇILIYOR

Türkiye özellikle son yirmi yılda her türlü enerjisini PKK'ya harcadı. Askeri enerjisinin hemen hemen tamamını Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan terörde kullanmak zorunda kalan ülkemiz, ciddi de para harcadı. Hem silah gücünü zinde tutabilmek hem de bölge halkının refah seviyesini artırarak terörün bu türde gelişmesini engelleyebilmek için ciddi efor sarf edildi. Politikanın can damarı hep terör üzerine kuruldu. İşsizlik ve refah seviyesinin bir türlü Avrupa seviyesine gelememiş olması bile terörü gölgeleyemedi ve tüm siyasi partiler terörü birinci sorun olarak gördüler.


Tüm çabalar, topyekûn yapılan mücadele bile terörün kökünü kazımaya yetmedi. Son dönemde Kuzey Irak özellikle yapılan operasyonlarla sık sık telaffuz edilir oldu. Arap Baharının rüzgârına dayanamayan Saddam rejiminin sona ermesi ile doğan boşluk bu bölgenin Kürtlerin kontrolüne geçmesine neden oldu. Saddam tarafından yürütülen dikta rejiminin sona ermesi Türkiye açısından bu anlamda pek de faydalı olmadı. Kuzey Irak PKK'nın en önemli kalesi konumuna geldi.


Arap Baharının son rüzgârları şimdide Suriye'de esiyor. Hatta son günlerde esmekle kalmıyor, kasıp kavuruyor. Esad rejiminin ne kadar daha dayanacağı üzerine bahisler bile oynanmaya başlandı. Küresel güçler bölgede oynadığı satrancın sonuna gelmiş görünüyor. Uçak krizi ile savaşın eşiğine geldiğimiz komşumuzda yaşanan bu gelişmeler bizi fazlasıyla ilgilendiriyor. Zira bölgede ikinci bir ' Kuzey Irak ' ' Batı Suriye ' adı ile oluşmak üzere.


Yaşanan kriz döneminde Türkiye sınırına bolca asker yerleştiren Esad kimine göre zorunluluktan, kimilerine göre de Türkiye'yi zor durumda bırakmak için bölgeden askeri gücünü çekti.  Kobani, Afrin ve Derik'de Esad'ın askeri kalmadı. Sırada Kamışlı var ki Nusaybin ile burun buruna. Askerler ya gece ya sabah burayı da boşaltacaklar ve bölge tamamen Suriyeli Kürtlerin kontrolüne geçmiş olacak. Kısa bir zaman içerisinde bölünmesi muhtemelen Suriye'de özerk bir Kürt Bölgesi daha oluşmak üzere. Yani Türkiye'nin PKK terör örgütüne karşı yıllardır sürdürdüğü mücadelede ikinci bir cephe açılmak üzere.


Daha şimdiden Kürt kaynaklar Suriye'ye ait bu bölge için Batı Kürdistan terimini kullanmaya, Kürdistan'ın batı yakası demeye bile başladılar.


İslahiye'de yaşanan olaylarda da PKK'nın parmağının olduğu, bir gecede eksiksiz oluşturulan kampta bulunan 50 bine yakın Suriyelinin Kürtler tarafından kışkırtıldığı da ciddi iddialar arasında. Bildiğiniz gibi Esad'ın Lazkiye'yi bombalamasının ardından 1500'e yakın Türkmen İslahiye'de bulunan kampa yerleştirilmiş, bunu istemeyen Suriyeli mülteciler de isyan çıkarmıştı.


Bölge sıcaklığını korurken oluşacak netice her ne olursa olsun ilk olarak ve önemli ölçüde bizi ilgilendirecek.


Selametle...

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı