Gerçek Kulis - Adil Giray BİRLİK RUHUNA BAKABİLMEK
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 23.07.2012 - 16:33

BİRLİK RUHUNA BAKABİLMEK

Geçen hafta, büyük bir inanca dönüşen, bir sevdaya şahitlik etmenin gururunu yaşadık.  Ülkemizdeki kongrelere baktığımızda, kavga gürültü, aday üzerinde anlaşamama…


Hülasa, kavga ortamında adayların daha seçilmeden yıpratıldığı seçimlere tanıklık etmiştik.  Oysa önce Pankobirlik seçimleri, ardından Konya Şeker Genel Kurulu, adına yakışır biçimde gerçekleştirildi.


Üyelerin hepsi aynı uyum ve iştiyakla aynı yöne baktı. Baktıkları yönde üreticiye yaptıklarıyla yön ve pusula olan, Türk Tarım’ını bulunduğu yerden çok üst seviyelere taşıyan


Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk vardı.


Öyle bir inanmışlıktı ki bu, Recep Konuk, üreticilerin göz bebeklerindeydi.


31 kooperatifin ve Türk-Şeker’in oyunu alarak 6.kez yönetim kurulu başkanı seçilirken, bu seçime kendinden fazla delegasyon seviniyordu.  Hiç firesiz “32” tam oy!


Üreticilerimiz, Tarımsal üretimden, sanayiye, pazarlamadan yatırım stratejileri oluşturmaya kadar tüm ekonomik süreçlerde rüştünü ispat etmiş bir kooperatifin üyesi olmanın mutluluğu ile oylarını verdiler.

 
Bu kenetlenme, bu birliktelik!


Kimsenin ötekileştirilmediği, siyasi görüş, hemşericilik gibi küçük hesapların dönmediği herkesin alın teri ile doldurduğu aynı emek havuzunda başarı ile buluşturan bir liderin etrafında nasıl kenetlenildiğinin niceliğidir.


Bu inanmışlık, bu musahiplik!


Şeker pancarı tarımının yanı sıra Türk çiftçisinin modern tarım teknik ve teknolojilerini kullanmasını destekleyen, nitelikli tohum, gübre, ilaç gibi girdilerle Türk tarımının verimliliğini artırmaya yönelik verilen büyük mücadelenin niteliğidir.


Bu kopmaz bağ, bu sarsılmaz birlik!


“Biz Pankobirlik olarak mesuliyetlerimizi biliyoruz. 1,5 milyondan fazla hanenin sorumluluğunu üstümüzde taşıdığımızın farkındayız.” Diyerek üreticiye olan mesuliyetini kendine olan meşguliyetinin çok üstünde gören Recep Başkan’a olan tam güvenin ve inancın da ötesinde Afyon Pancar Ekicileri Kooperatifi Yön. Krl. Başkanı H. Hulusi Türkmen deyimiyle “aramızda büyük bir bağ oluştu. Bu bağ asla kopmaz.” 32 tam oy ülkemizin en başarılı kooperatifinin üyelerinin başkanlarının etrafında kovelent bağla birleşerek oylarını vermesidir.


Tanımları çoğaltabiliriz. Şimdi gelelim birlik ruhuna


Peki, nasıl yakalanmıştır bu birlik ruhu derseniz?


Birçok tarifi vardır. Lakin benim ilk aklıma gelen Afrika’da yaşayan ubuntu ruhudur. Yani Afrika’da yaşayan ubuntu etik anlayışının, çok daha teknik ve de geniş kapsamlısını Sayın Recep Konuk özünden alarak; Pankobirlik harcına koymuştur.


Şimdi nedir bu ubuntu diyen sesinizi duyar gibiyim.


"Afrika'da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir, ağacın altına koyduğu meyvelere ilk ulaşanın ödülü o meyveleri yemek olacaktır. Onlara, "Haydi, şimdi başla! Birinci olan alacak!" O an bütün çocuklar el ele tutuşur, koşarlar ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar.
Antropolog neden böyle yaptıklarını sorduğunda şu cevabı verirler:”Biz "ubuntu" yaptık: Yarışsa idik, yarışı kazanan bir kişi olacaktı.


Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa biz ubuntu yaparak hepimiz yedik.


" Ubuntunun” anlamını açıklarlar onların dilinde:


UBUNTU: "BEN, BİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN 'BEN'İM"


İşte tüm üyelerde; Recep Konuk da devasa bir vücut bulan “Biz “ anlayışına bakış vardı.


O anlayış ki: Biz” duygusunu geliştirerek ferdiyetçi değil, üreticinin toplum içinde varlığını ve şahsiyetini koruyabileceği bir öğretiyi ortaya koyarak, üyelerine ve toplumun tüm katmanları arasında dayanışma ve başarıyı sağlamıştır.


Recep Konuk önderliğinde Pankobirlik, kooperatifçilik değerlerin yaygınlaşmasının da öncülüğünü yapmış.


Ülkemizde iyi bir model olarak, kooperatifçilik anlayışının da devamlılığına katkı sağlamıştır.


Genel Başkanı Recep Konuk’a olan inancı ile Anadolu çiftçisinin birliği ve refahını sağlayan çiftçimizin maddî, manevî tüm ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda teşkilâtlanan Pankobirlik bugün ülkemizin tezlere konu olacak şekilde yegâne başarı örneğidir.


Bu yüzdendir ki; yapılan genel kurullarda tüm Pankobirlik başkanları ve de üyelerini ortak söylemi:


Pankobirlik, Recep Konuk’un göreve gelmesiyle, toplumda kooperatiflere ve birlikte iş yapmaya yönelik oluşan güven bunalımına karşı birçok olumsuz örnek arasından sıyrılarak Elde etmiş olduğu kazanımlarla iftihar tablosunda gösterilen; çok iyi ve de sağlam bir yapı oluşturmuştur.


Recep Konuk Genel Başkanlığında Pankobirlik, işbirliği ile bir şeyler üretmenin insana yüklenen en önemli sorumluluk olduğunu kabul etmiş. Benlik anlayışından uzak “biz” havuzunda optimal verimliliğin kazanılması için canhıraş bir mücadele örneği vermiştir.


Zira bu anlayışın insanları aynı heyecanla çarpan yürekle, aynı yöne bakmıştır.


Baktıkları yönde aynı kararlılık ve azimle diklenmeden, dimdik duran başkanları Recep Konuk vardır.


O lider ki; hiçlikten birliği, birlikte ise biz anlayışını yüreklere nakış nakış işleyen


Önüne çıkan engelleri birer basamak yaparak, düşmesini bekleyenlere inat yükselen ve de sürekli yüksekleri hedefleyen çoban yıldızına muttasıl Recep Konuk’tur.


İşte bu yüzdendir ki: Seçimler sonrası herkes; Kars’dan Ardahan’a yoksul insanları düşünerek, dertlerini dert edinen bu iftihar tablosuna bakıyordu. Bu tabloyu alın teriyle çizen ve de fotoğraf makinemizin kadrajına hep ileriyi gösterirken “Mehmetler, Hüseyin ağlamasın” derken giren, Recep Konuk için ise tek şey söyleniyordu.


İyi ki Varsın!


Sen varken her gün yüzlerce denizyıldızı atacaklar insanlar denize, bir canı canan bilme bilincinde


Ve senin istihdam orduların, her zaman ekmeklerini ikiye bölecek, her gün bir gün öncesinden daha hızlı koşacak; koşacak ki: Ali Rıza Eldemir’ler ekmek kavgasına yenik düşmesin diye


Günün Sözü:


YERYÜZÜNÜ CENNET'E ÇEVİRME GAYRETİNDE OLMAYANLARIN HZ ALLAH (C.C) CENNETİNİ İSTEMEYE HAKLARI OLAMAZ.

YORUMLAR

beyşehirli

O lider ki; hiçlikten birliği, birlikte ise biz anlayışını yüreklere nakış nakış işleyen Önüne çıkan engelleri birer basamak yaparak, düşmesini bekleyenlere inat yükselen ve de sürekli yüksekleri hedefleyen çoban yıldızına muttasıl Recep Konuk’tur. bu sözlere Beyşehirli imzasını atar.Ne güzel anlatmış.Recep başkanım seni

Naci Atalay

Bu kalem okunur.Birlik ruhunu içimizde hissettik.Kaleminize sağlık!

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı