Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu KONYA ŞEKER VE CARİ AÇIK
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 11.07.2012 - 15:48

KONYA ŞEKER VE CARİ AÇIK

Türkiye ekonomisinin en çok sıkıntı çektiği konuların başında cari açık ilk sırada yerini almaktadır. Bugün sizlerle bu konuda hasbihal etmek ve cari açık nasıl oluşur, ülkemizin cari açığı ne kadardır ve cari açık nedir başlıkları üzerinde durmak istiyorum.


Cari açıkla ilgili bilgilendirmeyi yaparken de ülkemizde bulunan kurum ve kuruluşların cari açığa katkılarından da bahsetmek ve bölgemizin etkin firmalarından olan Konya Şeker’in gerçekleştirdiği yatırımlarla cari açığa nasıl bir çözüm getirdiğini de kısaca anlatmayı düşünüyorum.


Evet; cari açık nedir ve nasıl oluşur?


Bir ülkenin ihraç ettiği ürün ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, yurt dışından ithal edilen ürün ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olmasıdır.


Yani ülkemizin ihracatı ile ithalatı arasındaki farklılıktır. Daha açıkçası ithalatımızın ihracatımızdan fazla olmasıdır cari açık.


Türk ekonomisinin en yetkilisi olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarından edindiğimiz bilgiye göre, 2011 yılında cari açığımızın 70 ila 75 milyar dolar arasında olması bekleniyor.
Kimilerine göre ise ülkemizin cari açığı 77.1 milyar dolar civarında.


Yani cari açığımız 70 milyar doların altında değil.


Peki cari açığa nasıl bir çözüm getirilir?


Ben, ekonomist falan değilim ve sadece okuyan, ülkenin gidişatını takip eden, ekonomi gibi konulara da fazla önem veren bir gazeteciyim.


Cari açığın ne olduğunu öğrendiğimize göre, çözümünün de nasıl olacağı konusunda kendi fikrimizi sizlerle paylaşmak isterim.


Cari açık, ülkemizin ithalatının çok, ihracatının ise az olmasıdır.


Bu konuyu biraz daha açacak olursak ki, açmamız anlamamız açısından iyi olacaktır.


Bir ülkenin ithal ürünlere ve hizmetlere ödediği döviz, dışarıya yaptığı ürün ve hizmet ihracatından elde ettiği dövizden az olursa o ülkenin ekonomisinde cari açık oluşturuyor.


Örneğin, bizim ülkemiz bugün yağlı bitkiler ve ham yağ ithalatına 3.5 milyar dolar döviz ödüyor. 70 milyar dolar cari açığın olduğu bir ülkede sadece yağlık bitkilere ödenen döviz 3.5 milyar doları oluşturuyorsa, gerisini siz düşünün.


Ayrıca, ülkemizin petrolde dışa bağımlı olması ise cari açığın oluşmasındaki en önemli etkenlerin başında geliyor.


Bu nedenle cari açığı kapatmak için öncelikle üretmek, üretmek ve üretmek geliyor.


Bir örnekle Konya Şeker’in cari açığa getirdiği çözümleri sizlerle paylaşmak istiyorum.


Konya Şeker, bugün Cihanbeyli ilçesine damla sulama ve sulama sistemleri fabrikası kurdu.


Bilindiği üzere, sulama sistemleriyle ilgili bugüne kadar Yunanistan ve İsrail’den ithal borular getiriyorduk ve bu ülkelere de dünyanın dövizini ödüyorduk.


Konya Şeker’in 2006 yılında işletmeye aldığı Panplast Sulama Sistemleri Tesisleri ile az da olsa ithalatın önüne geçilmiş oldu.


Yine, Konya Şeker’in Altınekin ilçesine kurduğu ve bu yıl içerisinde üretime başlayacak olan Ham Yağ Tesisleri de ülkemizin önemli bir cari açığını oluşturan yağlık bitkilere ve ham yağa ödediğimiz dövizin ülkemizde kalmasına neden olacak.


Ayrıca, ülkemizde buğday ve mısırdan elde edilen nişasta fabrikaları var ama nedense patates nişastası üreten hiçbir fabrikamız yok.


Patates nişastası almak için her yıl dışarıya 30 bin tonluk bir döviz ödemesi yapıyoruz.


İşte Konya Şeker bunun da önüne geçmek için Seydişehir ile Beyşehir ilçeleri arasında kurduğu Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri’ne patates nişastası fabrikası kuruyor.


Yani ülkemizin patates nişastası ithalatının önüne geçmeyi planlıyor ve dövizin kendi üreticilerimizin cebinde kalması için çaba gösteriyor.


Enerji alanında da çalışmaları bulunan Konya Şeker, elektrik santralleri kurarak enerjiye ödediğimiz dövizin ülkemizde kalmasını sağlamak istiyor.


İşin özü dostlar;


İthal ettiğimiz ürünlerin kendi ülkemizde üretilmesi ile biz cari açığın önüne geçeriz.


Bunun için de başta tarımsal sanayi yatırımları olmak üzere sanayi yatırımlarına ağırlık vermeliyiz.


Bu yatırımlarla hem cari açığın düşmesine, hem ülkemizin dışarıya ödediği dövizin azalmasına, hem de ülkemizdeki istihdamın oluşturulmasına vesile oluruz.


Ki, bu da ülkemizin gelişmesinde ve ekonomisinin büyümesinde en önemli etkendir.


Ülkemizin kanayan bir yarası olan cari açığın kapatılmasına Konya Şeker gibi yatırım yapan firmalar önderlik edecektir.


Gerisi, bence hikayeden ibarettir.


Sağlıcakla kalın…

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı