Gerçek Kulis - Yavuz Çolak SUUUUUU
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Yavuz Çolak 18.06.2012 - 08:26

SUUUUUU

Değerli okuyucularım; bildiğiniz gibi İlimizde Konya Şekerin başını çektiği hizmet kervanı, yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bu kervanın peşine takılarak, ağaçlandırma hakkında duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak üzere yine karşınızdayım.


Kıymeti; hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek bu hayırlı hizmetin içinde, pek çok insanımız, kurum ve kuruluşlarımız var. İşte onların en başında Konya Şeker Camiası gelmektedir. Emek sarf eden, destek veren herkese; eli değmese de gönül bağıyla çalışmalara alkış tutanlara minnetimiz sonsuzdur. Bağışlayın değerli dostlar, ülkemiz ve toprağımızın sevdalısı bir kardeşiniz olarak; bu cennet vatan için kim bir fidan dikerse, insanımızın yararına bir hizmetin altına imza koyarsa, onları başımıza taç ederiz…


Toprağa, suya ve ağaca; Allah’ın donattığı doğaya kutsalı olarak bakan bir milletin evlatlarıyız biz. Aç kalmış kurda, kuşa kanun çıkaran, yoksulları doyuran; “Ormanımda bir dal kesenin başını keserim” diye buyuran atalarımız var. ‘Elinle yaktığını gözyaşınla söndürme!’ diye bir söz var, biz hatırlamalıyız yitirdiğimiz bazı değerlerimizi. Çare gözümüzün önünde, ağaç dik ve yaşat…


Bu konuda hızımı alamayıp daha sayfalar dolusu yazabilirim, ancak okuyucumun bir konuya daha dikkatini çekip, azalan su kaynaklarımızdan bahis açmak istiyorum. Çünkü bütün canlıların hayat iksiridir o. Toprak, su ve hava… Bu üç güzeller olmasa hiçbir canlı yaşayamaz; bu muhteşem yapıda onlar birbirine muhtaç, biz hepsine. Ve bizim yaşadığımız bölgede, bu üç güzelden en az bulunanı su! İç Anadolu bu kış iyi yağış aldı çok şükür, fakat biz yine de dikkatli kullanmalıyız bu kaynakları ve bilinç fukaralığına düşmemeliyiz. En iyisi ben sözü uzatmayıp, konuyu hafızalara en iyi nakşedecek üstatların üstadına bırakayım.


Mevlâna Hazretlerinin Mesnevi’sinden bir damlaya ne dersiniz? Kıssadan hisse denir ya hani, tam da öyle ibretlik bir hikâye işte. Mesnevi’nin ikinci cildinde ‘Bir filozofun; “Suyu kaynağından keserse..” âyetini inkâr etmesi’ başlığı altında geçiyor hikâye. Hz. Mevlana, sanki bu günleri görmüş ve yaşamışçasına, çektiğimiz sıkıntıların arka planındaki sebeplerini açıklıyor.


Hikâyede geçtiğine göre; sesli olarak Kur’ân okuyan bir kişi, Mülk Suresinin otuzuncu ayetini okuyordu.


Ayette: “Suyu yerin derinliklerinde gizlerim, kaynaklarını kuruturum, orayı çorak yerlere döndürürüm. Benim gibi eşsiz lütuf ve kahr sahibi Allah’tan başka, suyu tekrar kaynağa döndürecek kim vardır?” diyerek Yüce Rabbimiz sesleniyor kullarına…


O sırada mektebin yanından, basit bir mantıkçı filozof geçiyordu. Okunan ayeti beğenmedi de; “ Biz de kazma ile kazar, bel ile yarar, suyu yerin altından üstüne çıkarırız!” dedi.


Bu filozof gece uyuyunca, rüyasında aslan gibi bir yiğit gördü. O yiğit, inançsız filozofa okkalı bir tokat atıp gözlerini kör etti ve dedi ki: “ Ey düşüncesiz adam! Eğer sözünde duruyorsan, gözünün kaynağından kazma ile bir ışık, bir nur çıkar.”


Sabah kan ter içinde sıçrayıp kalktığında gözleri gerçekten kör olmuştu. İki gözünün nûru da sönmüştü. “ Eğer ağlayıp sızlasaydı, tövbe etseydi” diyor Hz. Mevlana; “Kaybolup giden gözlerinin nûru Allah’ın lütfu ile geri gelirdi.”


Gerçekten muhteşem bir hikâyeyle düşünmemizi sağlıyor Mevlâna Hazretleri. Rehberimiz, ışığımız olmaya devam ediyor her devirde. Gücümüzün her şeye yettiğini sanıp, istediğimizi alırız mantığıyla isyankârlık edersek eğer; başımıza nelerin geleceğini, ibretlik bir hikâyeyle öğretiyor bizlere.  Meselelere inanç boyutundan baktırıp, hayatımız boyunca adımlarımızı düşünerek atmamız için yardım ediyor. Öyle ya, gözlerdeki nûrun da, yerin altındaki suyun da bir tek sahibi var. ALLAH CC.

YORUMLAR

muallim naci

Sayın hocam çok önemli bir konuya temas etmişssiniz Allah sizden razı olsun!

yusuf can

Hocam kaleminize sağlık. Teşekkür ederiz paylaşım için.

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı