Gerçek Kulis - Necati Batı AMMA DEĞİL ' AMME '
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 14.07.2014 - 09:21

AMMA DEĞİL ' AMME '

Amme hizmeti topluma sunulan, toplum adına yapılan işler anlamına gelir. ' Amme ' nin Arapçada Kamu anlamına gelmesi hasebiyle sözlüklerde Devlet ve sair kamu hukuku tüzel kişilerinin kendileri veya onlar adına sair kuruluşların sundukları hizmetler demektir. Halk dilinde ise bila bedel yapılan hizmet cümlesi ile tam karşılığını bulur. Tıpkı son dönemde adından sıkça söz ettiren, başarılarıyla en çok konuşulanlar içerisine giren Konya Pankobirlik ve ona bağlı şirketler dolayısıyla fabrikalar gibi. Bu vesile ile sıkça sorulan dönem dönem dillendirilen Konya Panko'nun 35 fabrikası olmuş. Bunun kaç tanesi Recep Konuk'un sorusuna da yanıt bulunmuş oldu. Bu fabrikaların tamamı kooperatif ortaklarının, üyelerin çiftçilerin.  
 

1999 yılında eksi, çukur bakiyelerle devralınan, Konya Panko'nun lokomotifi Konya Şeker'in bugün 35 emsali ve TORKU çatı markası ile dünyaya kafa tutmasının sırrı da bu  ' amme ' de gizliymiş. Yan yatmak üzere olan kamyonu önce ayağa kaldırıp ardından uçağa o da yetmedi füzeye dönüştüren, faiz sarmalı borç içinde kilide doğru hızla ilerleyen fabrikaya 12 yıl içerisinde 35 dev fabrika ekleme mucizesinin mimarı PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk sosyal ağda yaptığı paylaşımda başarının en önemli ipucunu verdi.
 

Başkan Konuk'un paylaşımı aynen şöyle;
 

 “ Bir amme hizmetine talipseniz, bu kurumlar 9-18 mesaisi ile idare edilecek yerler değildir. Üzerinize adı mesuliyet olan bir gömlek giyiyorsunuz ve bu gömlek ağır bir gömlek, kıymetli bir gömlek. Buna ne leke bulaştırmaya hakkınız var ne de üzerinizden çıkarma lüksünüz var. Emaneti üzerinizden çıkarana kadar ilk günkü paklığı ile ve hakkını vererek taşımak mecburiyetindesiniz. “

 

Bu cümleyi okur okumaz aklıma ilk olarak şu geldi.
 

Sorumluluğu kabul edebilmek, insanın değerinin ölçütüdür ...

 

Mesai mevhumu düşünmeden çalıştığı görülen Genel Başkan Konuk çiftçilerin kendi üzerine yüklediği mesuliyeti mecburiyet kabul edip gece gündüz çalışarak bu başarıyı yakalarken yıllar önce söylediği ve isyan niteliği taşıyan ' Zengin toprakların fukara bekçileri olamayız ' sözünün gereğini de yerine getirerek söylem değil icraat yaptığını bir kez daha gösterdi.
 

Bu üstün başarı ile birlikte inanılmazı başaran Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk paylaşımında mütevazı davranıp giydiği gömleği pak diye nitelendirse de yırtık pırtık giydiği o gömlekten dev mağazalar zinciri, bugün dünyanın sayılı vitrinlerinden birini TORKU yu gururumuz olarak dünya piyasasında yarışa sundu.
 

Bu başarılı çalışmaların ' amme ' hizmeti olduğunun bir diğer emaresini de Başkan Konuk'un diğer paylaşımında görüyoruz. Pankobirlik Genel Başkanı Konuk sosyal paylaşım sitesinde ki bir diğer paylaşımında da“ Başarının kestirme yolu, sırrı yoktur. Başarı işinize ve sorumluluklarınıza sahip çıkarsanız gelir. Ve bir hususu da paylaşmak istiyorum, biz bu çağda artık numune olarak kalmak, işaret edilmek istemiyoruz, ülkemizde çok sayıda kooperatif şirketinin başarılı olmasını ve bu başarı hikâyeleri içinde sıradanlaşmak ve sıradanlaşarak mutlu olmak istiyoruz. Mutlu olacağız çünkü başarılı kooperatifçilik uygulamaları arttıkça şunu bileceğiz; Türkiye atıl potansiyelini harekete geçirmiştir ve refah ile kalkınmanın nimetlerini daha çok insanına ulaştırmaya başlamıştır.Cümlesiyle yeni Pankolar, Konya Şekerler dilemekte.
 

Üniversitelerde araştırma konusu olması gereken çok büyük başarılara imza atacaksınız. Ancak bizim gibi kooperatif şirketleri de başarılı olmalı, hatta bizden daha başarılı olmalı ve biz sıradan hale gelmeliyiz. Bunu amme hizmeti ile bile izah etmek çok zor. Sadece Allah rızası için gecesini gündüzüne katan ve ben değil biz çiftçimiz insanımız diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'tan Allah razı olsun. Gücüne güç katsın inşallah.
 

Sayın Başkanın duası, dileği en az yaptıkları kadar sevindirici, heyecanlandırıcı. Ne diyor Sayın Konuk. Kooperatifler de bizim gibi yatırım yapsın ve biz sıradan hale gelelim. Yani her ilde bir Konya Şeker olsun, her ilin hizmetkârı bir Recep Konuk bulunsun. Emin olun bu Ülkemizi uçuracak Dünya’da bir numara yapacak bir dua. Çünkü ülkemizde tamı tamına 84 bin 232 kooperatif bulunmakta. 26 türdeki kooperatiflerin 13 bini tarımsal amaçlı kooperatifler. Konya da son on yıl da Konya Şeker'in Recep Başkanın yaptıklarının onda birini yaptıklarını bir hayal edin. Dünyanın süper gücü, hükmedeni, gerçek efendileri çiftçilerden başkası olmaz olamaz.
 

Allahher vasfı her meziyeti herkese vermiyor. Verdikleri de her daimAllah rızası için, ' amme ' hizmetkârı olarak kabul etmeyip har vurup harman savurabiliyor. Gömleği apak taşımak çoğaltmak şöyle dursun parça pinçik edip paralayıp hiç bir şey yokmuş gibi de yapabiliyor. ' Amme ' diye gelip sürekli amma diye başlayan cümleler kurabiliyor.
 

Allah doğru olanlardan ' amme ' hizmetini layıkıyla yerine getirenlerden binlerce kez razı olsun. İki cihan saadeti versin.
 

Kalın sağlıcakla.

 

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı