Gerçek Kulis - İran Meclisi bakanı görevden aldı
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
04.02.2013 - 08:50

İran Meclisi bakanı görevden aldı

İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Şeyhülislami görevden alındı.


Meclisin sabah ve öğleden sonraki açık oturumunda hakkında gensoru önergesi verilen Şeyhülislami'nin durumu ele alındı.

Bazı milletvekillerinin önergeyi destekleyen konuşmalarının ardından söz alan Şeyhülislami, icraatlarının yasalara uygun olduğunu belirterek, kendini savundu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da meclise gelerek öğleden sonraki oturuma katıldı ve Bakanı'nı savunan bir konuşma yaptı.

Gensoru lehinde ve aleyhindeki konuşmaların ardından yapılan oylamada 192 milletvekili Şeyhülislami'nin görevden alınması yönünde oy kullandı.

Meclisteki 290 milletvekilinden 272'sinin katıldığı oylamada 56 milletvekili Şeyhülislami lehinde oy kullanırken, 24 milletvekili de çekimser kaldı.

Şeyhülislami'nin, hakkında soruşturma dosyası bulunan eski Tahran Savcısı Said Murtezavi'yi Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı olarak ataması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

Tepkiler ve şikayet üzerine İdare Mahkemesi, bir süre önce Murtezavi'yi görevden almıştı.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin teamüllerden farklı olarak Murtezavi'yi bu göreve vekaleten ataması tartışmaları yeniden başlatmış ve Şeyhülislami hakkında gensoru önergesi verilmişti.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve Meclis Başkanı Ali Laricani'nin birbirlerini suçlayan ifadeler kullandığı ve tartıştıkları belirtildi.

Yeniden kürsüye geçip konuşma isteğinin Laricani tarafından kabul edilmemesi üzerine Ahmedinejad'ın, meclisten ayrıldığı ifade edildi.

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.