Gerçek Kulis - Dünya Katliama Sessiz
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
01.02.2013 - 08:40

Dünya Katliama Sessiz

İHH Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye’de katledilen insanlara dünyanın sessiz kaldığını söyledi.


İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organizasyonuyla Suriye’nin bütün bölgelerinden 53 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi İstanbul’da bir araya gelerek, yaşadıkları problemlerin çözümü noktasında ortak bir strateji geliştirdi. Hama, Humus, İdlip, Şam, sahil ve doğu bölgesinin tamamından yaklaşık 100 temsilci, İstanbul Berr Otel’de üç günlük strateji toplantısı gerçekleşti. Toplantının ardından kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla dün bir basın açıklaması yapıldı.

YILDIRIM: DÜNYA, SURİYE’DEKİ KATLİAMA SESSİZ KALDI
İHH Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım; basın toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye’de katledilen insanlara dünyanın sessiz kaldığını söyledi. Dünyada bu konuda çok fazla çalışmanın yapılmadığını ifade eden Yıldırım, Suriye’de ne bir insani yardım koridoru açıldığını ne de bu konunun uluslararası arenada hakkıyla konuşulamadığını belirtti. Suriye’de karda kışta ayakkabı bulamayan çocuğa bir ayakkabı gönderemediklerini kaydeden Yıldırım, şu anda Türkiye dahil birkaç ülkenin Suriye’ye yardım ettiğini vurguladı.

“SURİYE KONUSUNDA ARTIK BAHANE YOK”
Yıldırım, “Bizler şu bahaneyi ortadan kaldırmak istedik; Suriye’de bir güç birliği yok, herkes ayrı çalışıyor. Suriye’de kim kiminle çalışıyor, kim kiminle dost belli değil. Bu yardımlar içeriye gönderildikten sonra çalınmayacağını garanti edebilir misiniz? Bunun için bizler de uzun zamandır Suriye içindeki sivil toplum kuruluşlarını araştırdık. Ürkütücü bir manzara ile karşılaştık. Suriye’de sivil toplum kuruluşlarına izin verilmemiş. Birkaç yerde var. Şimdi Suriye’nin her bölgesine sivil toplum kuruluşları kuruldu. Aramızda Suriye’de kurulmuş olan 53 sivil toplum kuruluşu var. Çok kısa bir sürede büyük bir başarıdır. Hama, Humus, İdlip gibi bölgelere yardım göndermek istediğimizde yönetim kurulu olan yardım kuruluşları ile irtibata geçeceksiniz” dedi.

“İNSANLIĞIN ÖLMEMESİ İÇİN ORGANİZASYONLARA İHTİYAÇ VAR”
İstanbul’a gelen Suriye’deki yardım kuruluşlarının temsilcileri ile toplantı yaptıklarını ifade eden Yıldırım, toplantının çok verimli olduğunu söyledi. Yıldırım sözlerinin devamında şunları söyledi: “Bu arkadaşların hepsi yardım kuruluşlarının başkan ve başkan yardımcıları. Yönetim kurulları resmi evrakları var. Hangi bölgede kaç tane mağdur, ne ihtiyaçlar var, bundan sonra oradaki insani dram dünyaya nasıl yansıtılacak? Bu konularda kendileri ile bildiklerimizi paylaştık. Savaşta insanlık ölebilir, insanlığın ölmemesi için organizasyonlara ihtiyaç var. Böyle organizasyonlar vasıtasıyla insanlar her zaman nefes alır. Burada bulunan arkadaşlar, Suriye’de yaşayanların meşrebine mezhebine bakmadan yardım için yola çıkan arkadaşlarımız.”

YAHYA: SURİYE’NİN DOĞU BÖLGESİ AÇIK MEZARLIĞA DÖNÜŞMÜŞTÜR
Suriye’nin Doğu bölgesinden Saabigun Grubu’ndan Ebu Yahya da Suriye’deki olayların herkesin gözü önünde gerçekleştiğini söyledi. Televizyonlarda katliamların boyutunun net bir şekilde görüldüğünü ifade eden Yahya, “Suriye’nin doğu bölgesi açık mezarlığa dönüşmüştür” dedi.

YENİ AKİT

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.