Gerçek Kulis - Türkiye'de barınan Suriyeli sayısı açıklandı
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
20.08.2012 - 09:00

Türkiye'de barınan Suriyeli sayısı açıklandı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de bugün itibarıyla 69 bin 828 Suriye vatandaşı bulunduğunu bildirdi.


AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada, Hatay'da 5, Şanlıurfa'da 2, Gaziantep'te 1 olmak üzere 8 çadır kent ve Kilis'te 12 bin kişilik konteyner kent kurulduğu hatırlatıldı.

Ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'ye gelen 100 binden fazla Suriye vatandaşının, bir yılı aşkın süredir her türlü insani yardım ihtiyacının karşılandığı belirtilen açıklamada, ayrıca Suriyelilerin kamp merkezlerinin dışında Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman ve Osmaniye'deki yatılı bölge okulları, öğrenci yurtları ve spor salonlarında barındırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye'ye gelen Suriye vatandaşlarının yerleştirilmeleri amacıyla Gaziantep Karkamış ve Nizip, Kahramanmaraş merkez ile Osmaniye Cevdediye çadır kentlerinin kurulum çalışmalarının da devam ettiği vurgulandı.

Çadır ve konteyner kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetlerin verildiğine işaret edilen açıklamada, kamplarda okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatıların da yer aldığı bildirildi.

Konteyner kent ve çadır kentlerde Suriye vatandaşlarına günlük 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''18 Ağustos - 19 Ağustos tarihlerinde bin 628 Suriye vatandaşı ülkemize giriş yapmıştır. Bugüne kadar toplam 101 bin 947 Suriye vatandaşı ülkemize giriş yapmış, toplam 32 bin 119 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. Bugün itibarıyla Hatay'da 11 bin 30, Gaziantep'te 11 bin 272 (3 bin 172'si okul, yurt ve spor salonlarında), Kilis'te 14 bin 99 (bin 957'si okul ve yurtlarda), Şanlıurfa'da 25 bin 863 kişi barındırılmaktadır. Ayrıca Kahramanmaraş'ta 3 bin 26, Adana'da 2 bin 24, Adıyaman'da 987 ve Osmaniye'de bin 527 Suriyeli geçici olarak yatılı okullarda misafir edilmektedir. 53'ü refakatçi, 439'u hasta ve yaralı olmak üzere toplam 492 kişi hastanededir. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 69 bin 828 Suriye vatandaşı bulunmaktadır.''

AA

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.