Gerçek Kulis - Irak'ın Petrolü Türkiye'den Sorulacak
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
08.07.2012 - 00:27

Irak'ın Petrolü Türkiye'den Sorulacak

Türkiye, Irak'tan aldığı ham petrolü işleyerek, petrol ürünlerini Irak'a satacak


Kuzey Irak'la 2007 yılında askıya alınan petrol ihracatı yeniden başladı.

İngiliz Telegraph gazetesi, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kamyonlarla Türkiye'ye ham petrol ihracatına başladığını iddia ederken, sınır kapısındaki hareketlilik ve bazı kamyon sürücüleri Erbil'den petrol almaya gittiklerini belirtmeleri de bu haberi doğruladı.

Türk-Irak İlişkilerinde Yeni Dönem

Başbakan Erdoğan, Brezilya'da geziye refakat eden gazete genel yayın yönetmenlerine yaptığı açıklamada bu gelişmeyi haber vermişti.

Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin Kürt bölgesine petrol ürünü vermeyi durdurduğunu, Türkiye'nin buna seyirci kalamayacağını, Kürt bölgesinden ham petrol alınarak Türkiye'de işleneceğini ve ürün olarak Kürt bölgesine gönderileceğini söylemişti.

Irak Kürt Bölgesi'nde petrol üretimi her geçen gün artıyor ancak Bağdat'taki merkezi hükümet ile yaşanan sorunlar nedeniyle hem bu petrolün uluslararası piyasalara ulaştırılması hem de başta kerosen, benzin ve dizel olmak üzere bazı petrol ürünleri sıkıntısının giderek arttığı ifade ediliyor.

Türkiye'nin bu kararı, Türk-Irak ilişkilerinde yeni bir dönemin habercisi olarak görünüyor.

İşlenen Petrol Yeniden Irak'a

Türkiye'yle Kuzey Irak arasında petrol ticaretinin yeniden başlayacağını geçtiğimiz aylarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da söylemişti.

Ticaret kapsamında Türkiye, ham petrolü Kuzey Irak'tan alacak, onu rafineride işleyerek petrol ürünlerini yeniden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne satacak. Öte yandan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami de, geçtiğimiz günlerde iki yıl içinde Türkiye'ye doğalgaz göndermeye başlayacaklarını söylemişti.

Basra Petrolü Ceyhan'a Akıtılacak

Aynı gün içinde bir diğer önemli haber de Irak'ın güneyinden geldi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Basra petrolünün Ceyhan'a akıtılacağını, buradan dünyaya pazarlanacağını açıkladı. Petrolün Kerkük üzerinden Ceyhan'a ulaştırılacağını söyleyen Yıldız, bu konuda Bağdat hükümetiyle Ankara arasında teknik çalışmaların başladığını vurguladı.

Kerkük Yumurtalık ham petrol boru hattının kapasitesinin arttırılmasına dönük beraberce bir ön çalışma yaptıklarını ifade eden Taner, 'Öncelikle hedefimiz 15 yıllığına anlaşmasını uzattığımız, Kerkük Yumurtalık ham petrol boru hattının kapasitesinin arttırılmasına dönük olacaktır' diye konuştu.

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.