Gerçek Kulis - Nükleer devinin gözü Türkiye'de <font style='color: red;'><blink></blink></font>
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
08.06.2012 - 16:30

Nükleer devinin gözü Türkiye'de

Georgia Power Üst Yöneticisi (CEO) Paul Bowers, Türkiye'nin enerji'de bağımsız olmak istediğini, buna destek olabileceklerini söyledi.


Nathan Deal ve beraberindeki heyetle birlikte Türkiye'yi ziyaret eden ABD'li enerji şirketi Georgia Power'ın Üst Yöneticisi Bowers, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Georgia Power Üst Yöneticisi (CEO) Paul Bowers, Türkiye'deki nükleer santral projeleriyle ilgilendiklerini belirterek, ''Türkiye'de nükleer santrallerin kurulması bana çok şey anlatıyor. Türkiye enerji konusunda bağımsız olmak istiyor. Biz bu konuda destek sağlayabiliriz. Çünkü 30 yıldır nükleer santral açan bir firmayız'' dedi.

ABD Georgia Eyaleti Valisi Nathan Deal de, gördükleri kadarıyla Türk ekonomisinin çok iyi gittiğini kaydederek, ''Türkiye'de gördüklerimizden çok etkilendik'' diye konuştu.

Bowers, Türkiye'de nükleer santrallerin kurulmasının kendisine çok şey anlattığını belirterek, ''Türkiye enerji konusunda bağımsız olmak istiyor. Biz bu konuda destek sağlayabiliriz. Çünkü 30 yıldır nükleer santral açan bir firmayız. Nükleerin güvenilir olması, temiz olması ve emniyetli olması konusunda çok büyük tecrübelerimiz var'' diye konuştu.

Dünya çapında bu tecrübeyi paylaştıklarını ifade eden Bowers, ''Sizin de benzer bir istikamette ilerlemeniz konusunda faaliyette olabiliriz. İnşaatlarımızın iki tanesi Amerika'da devam ediyor. Türkiye'deki nükleer santrallerle ilgileniyoruz. ABD'de nükleer enerji alanında 104 tane reaktörümüz var. Dünya çapında ise 400 reaktörümüz var. Nükleer projelerde inşaat çerçevesinde uzmanlık ve güvenlik standartlarına uyumu temin ediyoruz. Bunun dışında öneriler olursa tabi ki üstlenebiliriz'' şeklinde konuştu.

AA

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.