Gerçek Kulis - WSJ: Euro'ya Yunanistan yerine Türkiye'yi alın
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
25.05.2012 - 09:25

WSJ: Euro'ya Yunanistan yerine Türkiye'yi alın

ABD’nin dünyaca ünlü gazetelerinden Wall Street Journal'da yayınlanan analiz Türkiye'nin ayaklarını yerden kesecek...


Yunanistan çıksın Türk lokumu gelsin Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkışı konuşulurken Wall Street Journal'de ilginç bir analiz yer aldı. Hjelmgaard imzalı analizde, "Yunanistan'ın çıkması halinde, Türk lokumu Euro Bölgesi'ne dahil edilmeli" ifadesi kullanıldı.

ABD'nin dünyaca ünlü gazetelerinden Wall Street Journal, Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkması durumunda yerine Türkiye'nin alınmasının, 'çekici bir fikir' olacağını yazdı. Wall Street Journal'ın fians haberleri sitesi Market Watch'ta da yayınlanan Kim Hjelmgaard imzalı analizde, Türkiye'nin hızlı büyümesine dikkat çekilerek, "Yunanistan'ın Euro'dan çıkması halinde, Türkiye'nin Euro'ya dahil edilmesi çekici bir fikir. Böyle bir durumda, Avrupalı liderler Türk lokumuna uzansa, iyi ederler" görüşüne yer verildi. "Yunanistan Euro Bölgesinden Çıkarsa, Türkiye'yi Ekleyin" başlığı ile yayımlanan yazıda, "Yunanistan, sonunda Euro Bölgesi'nden ayrılırsaki söylentiler bunun olabileceğini gösteriyoronun yerine Türkiye alınmalı" denildi. Böyle bir olasılığın Ege bölgesinde pek olumlu karşılanmayacağı belirtilirken bunun için "savaşlar, nefret" dahil her türlü tarihi neden bulunduğu kaydedildiği makalede "Ancak en azından kâğıt üstünde, çekici bir fikir" ifadesi de kullanıldı.

'TÜRK LOKUMUNA UZANSALAR İYİ OLUR'
Analizde yer alan ilginç ifadelerden biri de şu: "Avrupa liderleri, kez daha Brüksel'de akşam yemeği zirvesinde bir araya gelirken gözlerini çorbalarından kaldırıp Türk lokumuna uzansa iyi ederler."

BÜYÜMEYE AVRUPALI ELİNİ OVUŞTURURDU
Türkiye'nin geçen yıl yüzde 8.5'lik bir büyüme sağladığına dikkat çekilen analizde, şöyle denildi: "Böyle bir büyüme hızı için Avrupa'nın çoğu sevinçle ellerini ovuştururdu. Türkiye'nin Müslüman dünya gücü statüsü, kabul etmek gerekir ki Berlin ve Paris'teki yabancı düşmanları için engel. Ama Türkiye'de ortalama yaş 28. Yani Avrupa'daki ortalamanın çok altında olduğunu anladıklarında, görmezden gelmeye istekli olabilirler."

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.