Gerçek Kulis - Konya'da mistik müzik festivali başlıyor
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
22.09.2011 - 17:31

Konya'da mistik müzik festivali başlıyor

Dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası haline gelen, ''Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali'' sanatseverlere 9 gün boyunca mistik müzik ziyafeti sunacak.

Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali, yarın Gineli grup Guinee Percussions'un konseriyle başlayacak.

Festival kapsamında Gine'nin yanı sıra, Fas, Hindistan, ABD, Tacikistan, Tibet, Kırgızistan, İran ve Türkiye'den müzik toplulukları, 9 gün boyunca sanatseverlere mistik müzik ziyafeti sunmaya hazırlanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'ndeki konserler ücretsiz olacak.

Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası haline gelen ''Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali''nin, dünya mistik müziklerini tanıtmayı ve müziğin etkili gücü sayesinde dinler-medeniyetler arası diyaloğu en üst seviyede sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Festival ile Hz. Mevlana'nın sözle ifadesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, bütün insanlığı kucaklayan tevazu ve hoşgörüsüne layık bir anma programı hedeflendiğini dile getiren Çıpan, ''Eylül ayında gerçekleştirilecek bu faaliyet Aralık ve Mayıs ayında gerçekleştirilen Mevlana merkezli faaliyetlerin bir tamamlayıcısı olarak görülmeli'' dedi.

Çıpan, Mevlana'yı anlamaya vesile olan etkinlikler planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Mistik müzik festivalinin de bu etkinlikler arasında önemli bir yeri var. Dünyanın sayılı mistik müzik festivalleri arasında yer alma konusunda ciddi yol aldık. Festivale, nitelikli mistik müzik icra eden toplulukları davet ediyoruz. Farklı dinlere farklı müzik anlayışlarına sahip topluluklar festivale katılıyor. Türkiye'de kendi alanında benzeri olmayan bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Başka zaman arzu edilse dinlenemeyecek topluluklar. Bu nedenle bütün sanatseverleri festivale davet ediyoruz.''

Çıpan, festival kapsamında ''Hz. Mevlana ve Mevlevilik'' ile ''Mevlevihaneler'' konulu 2 konferans ve 2 serginin yer aldığını da sözlerine ekledi.

FESTİVAL PROGRAMI

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda 9 gün boyunca her akşam saat 21.00'de başlayacak konserlerin programı şöyle:

Tarih                    Grup/Sanatçı                            Ülke

-----------------        ---------------------                  ------

22 Eylül Perşembe        Guinee Percussions                      Gine

23 Eylül Cuma            Maalem Hamid El Kasri                   Fas

24 Eylül Cumartesi       Pandit Hariprasad Chaurasia             Hindistan

25 Eylül Pazar           The Fairfield Four                      ABD

26 Eylül Pazartesi       Davlatmand                              Tacikistan

27 Eylül Salı            Tashi Lhunpo Manastırı Rahipleri        Tibet

28 Eylül Çarşamba        Tengir Too                              Kırgızistan

29 Eylül Perşembe        Parissa                                 İran

30 Eylül Cuma            Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu    Türkiye

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.