Gerçek Kulis - Üniversite adaylarına 8 altın öğüt!
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
13.06.2016 - 12:40

Üniversite adaylarına 8 altın öğüt!

Milyonlarca öğrenci üniversiteye ilk adım olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) 13 Mart Pazar günü girdi. 180 ve üzeri puan alan öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazandı. YGS'de başarılı olan öğrenciler için Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonunda da artık son aşamaya gelindi. Hafta sonu başlayacak LYS öncesi uzmanlar da artık son uyarılarını yapıyorlar. 
 
KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Ali Bozgedik de üniversite adaylarına dikkat çeken önerilerde bulundu. İşte Bozgedik'in 8 maddelik LYS önerisi:
 
 
Birazcık Özgüven, Birazcık Cesaret İşte bütün Mesele Bu!
 
1- Komando eğitimi almadınız ama mücadeleyi iyi bilirsiniz!
 
2- Bütün bir yıl çalıştınız, test çözdünüz, denemeye girdiniz, konu tekrarı yaptınız. Bu emeği sırf “ Sınav Kaygısından” dolayı çöpe atacak değilsiniz.
 
3- Kaygı ve korkuları bir kenara bırakın konsantre ve motive olmanın yolarına bakın!
 
4- Hiç bir şey bilmiyor gibi mi hissediyorsunuz? Çok normal böyle hissetmeniz. Çünkü beynimiz bilgisayar gibidir dosyalama şeklinde çalışır. Sınav anında soru önünüze gelince gerekli bilgiyi çeker ve soruyu çözer. Rem bölgesi boş gibi gelir ama bilgiler harddisktedir. Korkmayın!
 
5- Bu hafta hala 3 konu çalışacak zaman var. Bu demektir ki 3- 5 net daha artırabilirsiniz. Merak etmeyin büyük bir çoğunluk bıraktı. Kimisi baharı bahane etti, kimisi ramazanı… Bazen 2- 3 net bile sizleri inanılmaz sıralara çekebilir.
 
6- Sakin olun Türkiye’de Üniversite eğitimi alacak yeterince okul ve kontenjan var. Önemli olan ilgi ve yeteneğinize uygun bölüm seçin. Yoksa ömür boyu pazartesi sendromu yaşarsınız.
 
7- Korkularınızla yüzleşin, üzerine gidin “sınav” fobiniz olmasın.!
 
8- Milli Takımın sloganı neydi “Biz Bitti Demeden Bitmez…” Mücadele devam ediyor ve hep böyle devam edecek…
 
Konhaber

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.