Gerçek Kulis - Vergi iadesinden iyi haber
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
18.01.2016 - 11:14

Vergi iadesinden iyi haber

Hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin, yani yaklaşık 11 milyon emeklinin bu ay maaşı çifte zamlı. Ayrıca bu ay maaşlar artacağı için emeklilere verilen vergi iadesi tutarları da artacak. Yani bu ayki maaşlarda bir artış da vergi iadesinde olacak.

Emeklilerden zamlara ilişkin çok sayıda soru geliyor. İşte 10 soruda 2016 yılı emekli zamları:

1) 100 LİRA ZAMMI KİMLER ALACAK?
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tümü bu ay 100 liralık seyyanen zamdan faydalanacak. Bu zam yüzde 3.86'lık enflasyon zammına ek olarak verilecek.

2) MALULEN EMEKLİ OLANLAR DA FAYDALANACAK MI?
Malullük aylığı alanlar ile iş kazası ve meslek hastalığından dolayı gelir alanlara da seyyanen zam yansıtılacak.

3) DUL VE YETİMLERE SEYYANEN ZAM VAR MI?
100 liralık seyyanen zam, dul ve yetimlerin maaşına hisseleri oranında yansıtılacak. Örneğin; bir eş ve 2 çocuğun olduğu bir dosyada 100 lira zamdan eş 50 lira, çocuklar ise 25'er lira şeklinde yararlanacak. Toplamda zam 100 lira olacak.

4) BANKA SANDIĞI EMEKLİLERİ 100 LİRADAN YARARLANACAK MI?
Banka ve sigorta sandıklarından emekli olanlar da seyyanen zamlarını bu ay alıyor.

5) MEMUR EMEKLİLERİNE SEYYANEN ARTIŞ VERİLECEK Mİ?
Seyyanen yapılan 100 liralık artıştan memur emeklileri yararlanamayacak. Memur emeklileri, geçtiğimiz Eylül ayında ortalama 100 lira ekstra zam almıştı. Bu ay memur emeklilerine yüzde 6 zam ve yüzde 0.90 enflasyon farkı verildi.

6) ZAMLAR MAAŞA NASIL EKLENECEK?
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına önce yüzde 3.86'lık enflasyon zammı eklenecek. Ardından çıkan rakama da 100 lira zam ilave edilecek. Memur emeklilerinin maaşlarına da önce yüzde 0.90 enflasyon farkı yansıtılacak. Bunun üzerine de yüzde 6 zam eklenecek.

7) BİN 200 LİRA TOPLU OLARAK MI ALINACAK?
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bu ay normalde sadece enflasyon zammı yapılacaktı. Hükümet'in çıkardığı yasa sayesinde emekliler bu ay ekstra 100 lira zamma kavuştu. Emeklilerin alacağı 100 liralık zam, yılda bin 200 lira ediyor. Yani emekliler toplu bir para almayacak, maaşlar 100 lira zamlanacak.

8) VERGİ İADESİ NEDİR?
Tüm emeklilerin maaşlarına her ay vergi iadesi ekleniyor. Memur emeklilerinde vergi iadesi tutarı maaşın yüzde 4'ü. SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ise maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i oranında vergi iadesi veriliyor. Takvim'deki habere göre, bu ay maaşlar arttığı için emeklilerin aldığı vergi iadesi de yükselecek. Örneğin; Aralık ayı net maaşı bin 500 lira olan SSK ve Bağ-Kur emeklisi, 60 lira da vergi iadesi alıyordu. Yani emeklinin eline bin 560 lira geçiyordu. Ocak ayındaki enflasyon zammı ve 100 liralık seyyanen artış ile bin 500 liralık net maaş bin 657 lira 90 kuruşa yükseldi. Buna bağlı olarak vergi iadesi tutarı da 66 lira 32 kuruşa çıktı. Emeklinin bu ay eline geçen para (net maaş + vergi iadesi) bin 724 lira 22 kuruş oldu.

9) 100 LİRA ZAM MI, 1 DEFAYA MAHSUS ÖDEME Mİ?
100 lira, maaşlara zam olarak ekleniyor. Örneğin; bu ay enflasyon artışıyla maaşı bin 500 liraya çıkan emekliye, 100 lira zam da verilecek. Yani emeklinin yeni maaşı bin 600 lira olacak.

10) TEMMUZ'DA NE OLACAK?
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz'da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. Bu zammın oranı, 4 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verileriyle belli olacak. Memur emeklileri ise Temmuz'da toplu sözleşmede belirlenen yüzde 5 zammı alacak. Ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon yüzde 6'yı aşarsa, bu da memur emeklilerinin Temmuz maaşına yansıtılacak.

Konhaber

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.