Gerçek Kulis - Erdoğan: İsrail eskisi gibi at oynatamayacak
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
16.09.2011 - 10:21

Erdoğan: İsrail eskisi gibi at oynatamayacak

Başbakan Erdoğan, İsrail'e Arap Baharı gezisinden sert mesajlar göndermeye devam ediyor.

Kuzey Afrika ülkelerini ziyareti kapsamında geldiği Tunus’ta da laiklik konusuna vurgu yaparak, “Kişi laik olmaz, devlet laik olur. Bir Müslüman laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir. Şunu bilmemiz lazım, laik devlet her inanç grubuna eşit mesafededir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tunus’taki temasları kapsamında Geçici Hükümet Başkanı Beji Kaid Essebsi ile görüşmesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Basın toplantısının soru cevap kısmında laiklik konusu üzerine Mısır’a yaptığı çağrı hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Demokrasiyle ilgili düşüncelerimi sanıyorum anlattım, herhalde onları yeterli buluyorsunuz. Laiklik konusunda Anglosakson bir laiklik anlayışı veya Batılı anlamda bir laiklik anlayışı değil. Kişi laik olmaz, devlet laik olur. Bir Müslüman laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir. Şunu bilmemiz lazım, laik devlet her inanç grubuna eşit mesafededir. İster Müslüman olsun, ister Hıristiyan olsun, ister Musevi olsun, ister ateist olsun, hepsinin güvencesidir. Olayın aslı budur, bu tartışmalara vesile olabilir, biz böyle inanıyoruz, böyle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunus’ta Tunus halkının tercihlerine saygılı olan bir ülke olduklarını belirten Erdoğan, “23 Ekim’de ve sonrasında Tunus halkı kimi, hangi partiyi tercih ederse, biz onlarla en güzel, en ideal şekilde çalışırız” dedi.

Ortadoğu ve Filistin konusunda Türkiye olarak tavırlarının çok açık ve net olduğunu ifade eden Erdoğan, “Biz Filistinli kardeşlerimizin A’dan Z’ye yanındayız. İsrail'in zulmüne asla seyirci kalamayız. Bugüne kadar uluslararası her platformda bunu dillendirdik. Mavi Marmara olayına yönelik saldırıda biliyorsunuz denizden havadan bir saldırı oldu ve bu konuda uluslararası adımlar atıldı. Şu anda son gelinen noktada İsrail özür dilemedikçe, İsrail şehitlerimizin ailelerine tazminat ödemedikçe, İsrail Filistin'den Gazze'den ambargoyu kaldırmadıkça münasebetlerimizin normalleşmesi mümkün değildir. Ve buna yönelik olarak da bildiğiniz gibi 5 madde açıkladım. Ve bunlardan bir tanesi süratle büyükelçilik, maslahatgüzarlığı kaldırdık ve ikinci kâtipliğe indirdik diplomatik münasebetleri. İsrail’le ilgili savunma sanayine yönelik bütün alışverişlerimizi dondurduk. Bunun yanında üçüncü bir adım olarak hukuk noktasında bu 5 şehidimizin hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Gazze'yle ilgili ablukanın Lahey Adalet Divanı’nda takipçisi olacağız. Bir de az önce sizin de ifade ettiğiniz seyrüsefer noktasında uluslararası sularda özellikle, sadece Gazze’de değil, başka bir yere de gidebiliriz gemilerimizin her an korunmasını da temin edeceğiz. Doğu Akdeniz’de İsrail istediği gibi at oynatamayacak. Bu konuda kararlılığımızı görecekler. Her an firkateynlerimiz, hücum botlarımız oralarda olabilir” dedi.

İHA

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.