Gerçek Kulis - Gül: Fransa affedilmez bir hata yaptı
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
28.12.2011 - 09:52

Gül: Fransa affedilmez bir hata yaptı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlere ceza getiren Fransa'nın affedilmez bir hata yaptığını söyledi.

Sarkozy'nin küçük hesaplar için akıl almaz bir adım attığını kaydeden Gül, "Umarım bu hatalarından dönerler." dedi.Cumhurbaşkanı Gül, 24 televizyonunda Gündem Özel programına katılarak gündeme ilişkin soruları cevapladı. Fransa'da kabul edilen yasaya ilişkin soruya Gül, Türk Fransız ilişkilerinin çok derin olduğunu, yapılan düzenlemeyi "Devletin resmi görüşü dışında söz söylemek yazı yazmak yasaktır. Biz ülke olarak bu yasaklardan kurtulduk. Fransa gibi özgürlüklerin yurdu gibi tanıtılan ülkede devletin resmi görüşü dışındaki görüşler cezalandırılıyor. Akıl almaz bir şey. Ve bütün bunlar küçük hesaplar için yapılıyor." sözleriyle eleştirdi.

"Beni kızdıran ve öfkelendiren 'başka türlü inananı cezalandıracağım' demektir. Fransa'da bir tarih profesörü işin aslı böyledir diyemeyecek." diyen Gül, kabul edilen yasanın Fransa'nın demokrasisine gölge getirdiğini kaydetti. Fransız aydınlarının bu yasaya feryat etmesi gerektiğini söyleyen Gül, "Küçük siyaset ülkeleri hiç ummayacağınız noktaya getiriyor." dedi.

Türkiye'nin de geçmişteki ihmalinin faturasını bugün gördüğünü aktaran Gül, "En büyük affedilmez hatayı yapan Fransa tarafıdır. Sarkozy affedilmez bir hata yaptı. Büyük devletlerin tarihinde böyle küçük hesaplar yapıyor. Türkiye'nin burada bir hatası yok. Ümit ederim bu yanlıştan dönerler." temennisinde bulundu.

Sarkisyan Cumhurbaşkanı olduğunda mektup yazdığını vurgulayan Gül, "Maçlar vesilesiyle bir araya geldik. Bu meseleleri konuşmamız lazım dedik. Azerbaycan ile de istişareler yaptım. Hepsi de çok olumlu olduğunu söylediler. Şu anki durum hiç kimsenin lehine değildir. Ne Türkiye, ne Ermenistan ne Azerbaycan'ın. Bugünkü durumdan kurtulmanın yolu bellidir. Maalesef bunlar baltalandı. Türkiyenin bu tip ayak bağlarından kurtulması gerekir. Türkiye bu bölgenin en büyük en güçlü ülkesidir. Türkiye etrafındaki ülkeleri kendi hinderlantı olarak görmesi gerekir. Bu ülkelerle ekonomik, siyasi, kültürel bağ kurması gerekir. Bu yöndeki çalışmalar çok yavaşladı. Türkiye Fransa ile yarış içinde değil." diye konuştu.

"BAAS REJİİMİNDE KENDİSİ DE MUKTEDİR OLMAYABİLİR"

Arap ve Afrika ülkelerinde yaşanan demokrasi talepli halk ayaklanmalarını da değerlendiren Gül, Türkiye'nin bütün bu süreçlerin neticesinde kendisine dost kardeş olarak gördüğü ülkelerin insanlarının mutlu olmasını istediğini belirtti. Baskıcı rejimlerde insanların hiçbir zaman mutlu olmayacağına dikkat çeken Gül, Arap Baharı süreçlerinde risklerin çok olduğunu aktardı. Değişim talebinin yönetimlerin inisiyatifinde olması halinde daha rahat yürüyeceğini ifade eden Gül, ancak bu dönüşümün halk ayaklanması ve dışarıdan müdahalelerden kaynaklandığını ve bunun büyük maliyet getirdiğini söyledi. Halka karşı baskı ve zulmünü arttırarak sürdüren Suriye'de Esed'in değişime öncülük etmesini istediklerini belirten Gül, "Aslında Suriye rejimiyle mesafeli oldum. Türkiyenin Suriye ile yakınlaşmasını Suriye'nin dönüşümüne katkı sağlar diye düşündük. Hep ülkesini değiştirmeyi istediğini söyledi. Baas rejiminde kendisi de muktedir olmayabilir." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.