Gerçek Kulis - Faturayı bize kesmek istiyorlar
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
23.12.2011 - 09:48

Faturayı bize kesmek istiyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nabucco Projesi'nin gerçekleşmesi ile ilgili faturanın Türkiye'ye kesilmek istendiğini belirterek, "Nabucco projesi şu ana kadar henüz bu doğalgazı bulmuş değil.

En uzun transit hattı da Türkiye. Bunun parasal karşılığı AB tarafından karşılanacak. Bu konuda henüz Türkiye'ye böyle bir para aktarımı yapılmış değil. Dolayısıyla hem transit, hem tüketici olan Türkiye bu konuda hazır; Fakat AB henüz bu konuda hazır değil" dedi.

Başbakan Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının başlangıcında Fransa ve Ukrayna arasında 'Balıkçılık Alanında İşbirliği Anlaşması, Bitki Karantina ve Bitki Koruma Anlaşması, Hava Ulaştırma Anlaşması, Kültür İşbirliği Programı, Türkiye ile Ukrayna arasındaki İkili İlişkilerin Geliştirilmesine Yönelik İşbirliği Anlaşması, Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma' ilgili bakanlar tarafından imzalandı.

Başbakan Erdoğan ve Yanuşkoviç daha sonra, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi İlk Toplantısı Ortak Açıklaması'nı imzaladı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi'nin bu yılbaşında Ukrayna'ya yaptığı ziyaret sırasında kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, en üst düzeyde birlikte yön verecekleri bu kurumsal mekanizma sayesinde, işbirliğini çok daha etkin ve süratli şekilde geliştirmeyi, ilişkileri yeni projelerle taçlandırmayı düşündüklerini kaydetti. Bugünkü toplantının, bugünkü başlangıcın bu noktada çok çok önemli bir adım olduğuna inandığını belirten Erdoğan, "Görüşmelerimizde gerek bizler, gerekse bakan arkadaşlarımızın ikili yaptıkları toplantılar çok verimli ve önümüzdeki yıl Kiev'de yapacağımız toplantı içinde önemli bir yol haritasının tespitine vesile oldu.

İlişkilerimize yön veren siyasi diyalogun her düzeyde ve en üst seviyede sürdürülmesi bu yol haritasına ayrı bir zenginlik kazandırıyor. Özellikle ulaştırma, enerji ve savunma sanayi gibi potansiyel vaat eden alanlarda ilişkilerimizi geliştirmeye karar verdik. Ülkelerimizin kalkınmasına ivme kazandırmak, bölgemizde bir refah ve istikrar kuşağı oluşturmak öncelikli hedefimizdir. Bunun için kişi, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımına imkan sağlayacak şartları tesisine yönelik çabalarımızı özellikle yoğunlaştırma kararı aldık. Az önce sizlerin de şahit olduğu gibi önemli bir adımı attık, bu da vize muafiyeti imzalanmasıydı, imzalanmış oldu, hayırlı olsun" diye konuştu.

Erdoğan, Yanukoviç ile özellikle serbest ticaret anlaşması konusunda da mutabık kaldıklarını belirterek, bunun iki ülke için çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Erdoğan, "Böylece ticaret hacmimizi 2015 yılı sonuna kadar 20 milyar dolara, 2020 sonuna kadar da 40 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Görüşmede, Kırım Tatarlarının durumunu da ele aldıklarını bildiren Erdoğan, "Bu bağlamda Tatar toplumunun ekonomik, kültürel, siyasi ve sosyal sorunlarını giderilmesi için yapabileceğimiz katkıları konuştuk. TİKA'nın şu ana kadar 22 milyon dolarlık bir yatırımı özellikle bölgede gerçekleşmiş vaziyette. Şimdi ise Kiev'de ofis açarak bundan sonraki süreçte de bu yatırımlarını yaygınlaştırması hedeflerini Sayın Devlet Başkanı ile paylaştım" dedi.

Konuk Devlet Başkanı Yanukoviç ise, Serbest Ticaret Anlaşması'na yönelik görüşmelerin başlaması ve bugün imzalanan vizelerin kaldırılmasına yönelik anlaşmaların işbirliğinin gelişmesi açısından yeni imkanlar tanıdığını söyledi. Yanukoviç, enerji kaynaklarının, ulaşım yollarının çeşitlendirilmesi konularının yanı sıra nükleer enerji ve ileri teknoloji alanındaki işbirlikleri üzerinde de durduklarını belirterek, ikili ilişkilerin somut projeler gerçekleştirilmesi aşamasına gelmesini istediklerini söyledi.

GÜNEY AKIM VE NABUCOO PROJELERİ

Başbakan Erdoğan ve Yanukoviç daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, vize muafiyetinin ne zaman yürürlüğe gireceğinin sorulması üzerine, "Türkiye-Ukrayna arasında şu anda imzalanan vize muafiyeti anlaşması ile ilgili hemen mevzuat düzenlemeleri yapılıp süratle uygulama başlayacak. Zaman kaybı söz konusu değildir" dedi.

Ukraynalı bir gazetecinin özellikle Güney Akımı ile ilgili çalışmaları göz önüne alındığında Nabucco ile ilgili çalışmaların daha aktif bir hale gelip gelmeyeceğini sorması üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti:

"Nabucco konusunda, Avrupa Birliği'nin parasal olarak yatırımı çok önemli bir; ikincisi tedarikçiler noktasında doğalgaz tedarikini sağlaması çok önemli. Ama şu ana kadar yıllık talep olarak 30 milyar metreküp planlaması yapan Nabucco projesi şu ana kadar henüz bu doğalgazı bulmuş değil. Bir diğer boyutu da, burada hemen hemen tek ülke olarak en uzun transit hattı Türkiye, yaklaşık 1800 kilometre. Bunun parasal karşılığı AB tarafından karşılanacak, Türkiye tarafından değil. Biz sadece transit konusunda gerekli desteği vereceğiz.

Bu konuda henüz Türkiye'ye böyle bir para aktarımı yapılmış değil. Dolayısıyla hem transit, hem tüketici olan Türkiye bu konuda hazır; Fakat AB henüz bu konuda hazır değil. Hazır olmadığı için de şu anda Nabucco henüz çalışmaları devam eden, ama kesin neticesi alınmış durumda değil. Bunu özellikle ifade etmem lazım. Bazen Türkiye'ye fatura kesmek istiyorlar. Türkiye her şeye hazır durumda, Nabucco projesi kapsamında bunu söylüyorum."

Başbakan Erdoğan, özellikle Türkiye ile Ukrayna arasında elektrik enerjisi noktasında enerji bakanlarının uzmanları ile çalışma yaparak birlikte atılabilecek çok önemli adımların olduğuna inandıklarını söyledi. Erdoğan, "Karadeniz altından hattın çekilmesi suretiyle mutabık kalınması halinde, buna inanıyorum" dedi.

Erdoğan, Güney Akım ile ilgili Rusya Federasyonu ile şu ana kadar devam eden çalışmalar neticesinde, gelecek hafta sonuna doğru mutabakatın ortaya konacağını açıkladı.

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.