Gerçek Kulis - Facebook intiharları böyle önleyecek
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
15.12.2011 - 09:38

Facebook intiharları böyle önleyecek

Facebook bir süredir beklenen uyarı sitemini ABD'de hayata geçirdi.

Amaç intihar düşüncesinde olan kullanıcıları bu fikirden vazgeçirmek.

Sosyal paylaşım siteleri, duyguların sık sık paylaşıldığı bir platform. İntiharın eşiğine gelen insanların, bu düşüncelerini paylaşması veya intihar edeceklerini ima etmesi az rastlanır bir durum olmaktan çıktı.

Facebook, bu durumdan hareketle intihar vakalarının önüne geçmek için bir süredir planladığı projesini, 13 Aralık'ta ABD'de uygulamaya soktu.

İntihara meyilli kullanıcılar artık intiharları önlemek için kurulmuş ulusal yardım örgütü "National Suicide Prevention Lifeline" ile Facebook üzerinden bağlantıya geçebilecek ve sohbet sistemi aracılığıyla bir danışman ile anında konuşabilecekler.

Uyarı butonu

Facebook ayrıca bu konuda bir başka önlem daha aldı. Eğer bir Facebook kullanıcısı platformda intihar düşüncesi içeren bir mesajla karşılaşırsa, bir butonla bundan Facebook yetkililerini haberdar edebiliyor. İntihara meyilli kullanıcı da kendisini güvenli ve gizli bir konuşma imkânı sunan yetkili çağrı merkezini aramaya teşvik eden bir e-posta alıyor.

Facebook'tan yapılan açıklamada hizmetin amacının sıkıntıda olan bir insana hızlı bir şekilde yardım etmek olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.