Gerçek Kulis - Vuslat 'ın ilk 3 gününde müzeye akın
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
10.12.2011 - 19:14

Vuslat 'ın ilk 3 gününde müzeye akın

7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Hz. Mevlana'yı Anma Uluslararası Vuslat Törenleri haftasının ilk 3 gününde 5 binden fazla yerli ve yabancı ziyaretçi Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti.

11 gün sürecek Vuslat törenlerine katılmak üzere Konya'ya gelen yerli ve yabancı konuklar, ilk olarak Hz. Mevlana'nın sandukasının da bulunduğu Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek, Hz. Mevlana'nın hayatı ve eserleri ve Mevlevilikle ilgili bilgiler ediniyor. Müze müdürü Yusuf Benli, yerli ve yabancı vatandaşların Vuslat Törenleri'ne yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Bugün Şeb-i Arus'un 3. günündeyiz. Müzemizde yoğun bir ziyaretçi akını var. Havanın soğuk olmasına rağmen Konya dışından gelen ziyaretçiler müzemizi ziyaret ediyor ve daha sonra ise sema gösterilerini izliyor. Müzemiz Şeb-i Arus boyunca akşam saat 20.00'ye kadar açık. Bu vesile ile Konya içinden ve dışından gelen misafirlerimizi akşamda karşılamış oluyoruz. Her yıl olduğu gibi törenlere ve müzemize yerli konuk kadar yabancı konuklarımız da yoğun ilgi göstermekte" dedi.

DERVİŞ ODALARI YENİLENDİ

Bu yıl ki törenler öncesi Mevlana Müzesi'nde bir dizi yenileme ve restorasyon çalışmasının yapıldığını da dile getiren Yusuf Benli, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da müzemizde bir dizi düzenlene ve restorasyon çalışması yaptık. Bunların başında Matba-ı Şerif bölümünde küçük bir restorasyon çalışması yaptık. Ayrıca Ateş Baz-ı Veli'nin makamı ve Sema Ayin Çivisi'nin bulunduğu sema talim alanında küçük değişikliklere gittik. Değişiklikler kapsamında 16. yüzyıldaki görünümünü koruyan Derviş Hücreleri'nde 1900'lü yılların başında elimize geçen belgeler ışığında hangi hücrenin ne şekilde kullanıldığını tespit ederek her hücrede tematik sergi ve dergah içinde bulunan derviş eşyalarının sergilenme çalışmaları sürüyor. Herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa 17 Aralık günü bu hücreleri ziyarete açmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

11 gün sürecek Vuslat Törenleri'nin ilk 3 gününde Mevlana Müzesi'ni ilk gün bin 500, ikinci gün ise 3 binden fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, törenler sonuna kadar ise 15 binden fazla ziyaretçinin müzeyi ziyaret etmesinin beklendiği ifade edildi. 

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.