Gerçek Kulis - Boş yer kalmadı
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü
18.11.2011 - 12:07

Boş yer kalmadı

Mevlana’nın 738’inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’ne günler kala otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşırken, ulaşım araçlarında da şimdiden yerler tükenmeye başladı

HZ. Mevlana'nın 738’inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri’ne bu yılda ilgi büyük ilgi var. Törenlere bir aydan kısa bir süre kala oteller yüzde yüz doluluk oranına ulaştı.

Bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Şeb-i Arus törenlerini katılmak isteyen yerli ve yabancı turistler aylar öncesinden yerlerini ayırttılar.

Konya için çok önemli bir yere sahip olan Şeb-i Arus törenleri, Konya esnafının yanı sıra en çok da otellerin yüzünü güldürüyor. 228 odalı ve 450 yatak kapasiteli otellerinin Ekim’in ikinci haftasından itibaren 7-17 Aralık arası rezervasyonlarının dolduğunu belirten Konya Hılton Garden Inn Satış Temsilcisi Murat Tunç, Şeb-i Arus için rezervasyonları Mayıs ayından itibaren almaya başladıklarını kaydetti.

Şeb-i Arus için İranlı turistlerin büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Murat Tunç, “Yurt dışından en çok rezervasyon yaptıran İranlı gruplar. Daha sonra ise yerli turistler geliyor. Mayıs ayı itibarı ile Şeb-i Arus rezervasyonlarımız açıldı. Ekim’in ikinci haftası itibari ile de yüzde 100 doluluk oranına ulaştık. Ortalama 2 bin 500 yerli ve yabancı turist otelimizden törenlere katılacak” dedi.

REZERVASYONLAR AYLAR

ÖNCESİNDEN BAŞLADI

Dedeman Otel Ziyafet Satış Müdürü Fatih Kocagüzel de, iki hafta öncesinden yüzde 100 doluk oranına ulaştıklarını kaydederek, “Şeb-i Arus törenleri her yıl yoğun geçer. Bu yıl da yoğun talep var. 6 ay öncesinden Şeb-i Arus için rezervasyon almaya başladık, 2 hafta önce de yüzde yüz doluluk oranına ulaştık. Biz oteller arttıkça, yoğunluğunda artacağı kanaatindeyiz” diye konuştu. Konya Özkaymak Otel yetkilileri ise geçen yılki törenlerden sonra rezervasyon almaya başladıklarını ifade ederek, otellerinin yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını söylediler.

ULAŞIM ARAÇLARI DA DOLUYOR

Törenlere Yüksek Hızlı Tren’le gelmek isteyen vatandaşlar da şimdiden bilet rezervasyonu yaptırırken, Konya grup rezervasyonlarının eklenmemiş hali ile 7-17 Aralık tarihinde Türk Hava Yolları ve Konya’ya seferi olan uçak firmalarının seferlerinin yüzde 60 oranında olduğu bildirildi. Firuzen Tur Şatış Yetkilisi Hakan İpekdal, grupların da eklenince bu oranın yüzde 100 yaklaşacağını belirtti. Şeb-i Arus törenlerinin olduğu tarihte uçak bilet fiyatlarında da yükselme olduğunu, bu durumun da yoğun talepten kaynaklandığını söyleyen İpekdal, törenlerin son gününe de ek seferlerin konulmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür-Sosyal İşler ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden de, Şeb-i Arus törenlerinin çok dolu ve zengin geçeceğini belirterek, “Talepler memnuniyet verici. Hafta sonları ve ayın 16’sı ile 17’si dolu. Misafirler, bu günler dolu olduğu için bilet bulamayabilirler. Ama diğer günler için yer vardır. Rahatlıkla bilet bulunabilir” dedi.

Yeni Meram

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.